Sporcu beslenmesine yapılan son araştırmalar:

1. Günde 2 defa spor yapanlarda ikinci spor esnasında kafein tükettiklerinde performansın arttığı gözlemlenmiştir. 

2. Astaxanthin kullanan sporcularda, denek hayvanlarında görüldüğü gibi daha fazla yağ yakımı ve daha uzun sürede yorulma etkileri gözlemlenmemiştir. 

3. Maraton koşucuları eğer haftada 200-250 km koşuyorlarsa arada pancar kökü suyu ve kafeinden faydalanmalılar çünkü uzun soluklu koşularda ikisinin de çok etkili olduğu gözlemlenmiş.

4. Maraton koşucuları vücutlarının ne kadar su kaybettiğini iyi takip etmeliler, böylelikle ne kadar sıvı tüketmeleri gerektiklerini çok daha iyi bilirler. Sıvı kaybı kişiden kişiye çok fazla değişkenlik gösterdiğinden belli bir rakam vermek doğru olmayabilir. 

5. Yüksek dozda antioksidan tüketiminin sporcu performansını artırdığı konusunda yapılan çalışmalar hala birbirleriyle çelişmektedir.

6. Pancar kökü suyu içildiğinde içerdiği nitrattan dolayı spor esnasında gerekli olan oksijen ihtiyacını azalmaktadır. Tüketildiğinde atletlerin performanslarında %1.5 gibi bir artış gözlemlenmiştir. 

7. Eğer spor süresi 2.5 saatten fazla ise atletler kesinlikle her saat için 90 gram karbonhidrat tüketmelilerdir.

8. Rezistans/direnç sporlarında, spordan hemen sonra tüketilen 25 gram protein kasların büyümesine çok yardımcı olacaktır. (Aşağı yukarı 80 kg olan bir sporcu için bu rakam geçerlidir)

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın